Werken in krappe ruimtes: als elke centimeter telt

 

Iedere installateur kent de situatie: een leiding moet worden aangepast of uitgebreid, maar de beschikbare werkruimte is minimaal. Boven een systeemplafond, in een technische schacht, tussen bestaande installaties of in een drukke technische ruimte is manoeuvreren vaak al een uitdaging, laat staan het uitvoeren van een lasverbinding. Niet alleen is er weinig bewegingsruimte, ook de benodigde apparatuur, hitte en veiligheidsmaatregelen maken het werk complexer.

Juist bij renovatie- en transformatieprojecten komt dit steeds vaker voor. Gebouwen worden intensiever benut, technische ruimtes raken voller en installaties moeten worden aangepast zonder grote delen van het gebouw buiten gebruik te stellen. De fysieke ruimte om te werken wordt daarmee steeds vaker een beperkende factor

Minder ruimte nodig, meer mogelijkheden

Een van de manieren om hiermee om te gaan, is kritisch kijken naar de verbindingstechniek. persverbindingen bieden hierbij een praktisch alternatief voor traditionele verbindingen. Omdat er geen open vuur of lasapparatuur nodig is, blijft de benodigde werkruimte beperkt. De monteur hoeft de leiding niet vrij te maken voor een lasproces, maar kan de verbinding direct op de gewenste plaats persen.

 

Dat maakt het mogelijk om ook op lastig bereikbare locaties efficiënt te werken. Denk aan schachten, plafonds, installatiekasten of bestaande technische ruimtes waar nauwelijks bewegingsvrijheid is. Waar lassen soms vraagt om extra demontage of het tijdelijk verwijderen van andere onderdelen, kan een persverbinding vaak direct op de beschikbare plek worden aangebracht. Daar komt bij dat het persproces bij Viega perssystemen zelf weinig tijd kost. Vergeleken met conventionele verbindingstechnieken kan de montagetijd afhankelijk van de leidingdiameter tot 80 procent worden teruggebracht.

Meer voortgang, minder hinder

Het resultaat is niet alleen een snellere montage, maar vooral een efficiëntere uitvoering. Minder tijd op een lastig bereikbare werkplek betekent ook minder overlast voor andere disciplines en minder verstoring van de omgeving. Dat is een belangrijk voordeel in gebouwen die tijdens de werkzaamheden gewoon in gebruik blijven, zoals ziekenhuizen, kantoren, scholen of productieomgevingen.

De beperkte beschikbare ruimte hoeft daardoor minder vaak een obstakel te zijn voor de voortgang van een project. Door de juiste verbindingstechniek te kiezen, wordt niet de werkplek aangepast aan de techniek, maar de techniek aan de werkplek. En juist in de praktijk blijkt dat vaak het verschil te maken tussen een complexe montage en een soepel uitvoerbare installatie.

Tijd- en bewegingstudie

Megapress

Ontdek hier Megapress

BSRIA onderzocht het verschil in montagetijd tussen Megapress en traditionele verbindingstechnieken. De studie vergelijkt persen met onder meer lassen, groeven en draadfitten bij dikwandige stalen leidingen van ½ tot en met 4 inch.

Ontdek hoeveel tijd je met Megapress kunt besparen

Ontdek hier

Vergunningen: de verborgen kosten van lassen op locatie

Megapress
Renovatie
Industrial Manufacturing
Digitaal bouwen
Installation
Planning

Minder vakmensen, toch sneller installeren

Megapress
Buisleidingtechniek
Kruis